Ventspils


Šodienas Ventspili iezīmē eiropeiski plaukstošas pilsētas tēls, kur harmoniski sadzīvo sens kultūrvēsturiskais mantojums un strauja industriāla izaugsme. Tās  lielākā kvalitāte ir augstais dzīves līmenis. Pilsētas identitāte izpaužas globālā biznesā, izteiksmīgās kultūras, sporta un tūrisma tradīcijās.

Ventspils brīvosta ir globālās transporta sistēmas sastāvdaļa, viens no Latvijas ekonomikas balstiem. Starptautiskajā apritē tā ir pazīstama kā neaizsalstoša dziļūdens osta, naftas un naftas produktu, šķidrās ķīmijas, minerālmēslu un ģenerālkravu pārkraušanas centrs Baltijas jūras reģionā, kas izceļas ar labāko infrastruktūru, ievērojamiem pārkraušanas un attīstības resursiem. Īpaši labvēlīgais ģeogrāfiskais izvietojums  Baltijas jūras austrumu piekrastē nosaka ostas dominanti reģiona tirdznieciskajos darījumos. 

Kopš 1997.gada Ventspils ostai piešķirts brīvostas statuss, kas nodrošina virkni nodokļu atvieglojumu un rada labvēlīgu investīciju vidi. Visos laikos osta noteikusi pilsētas evolūciju. 

Pasaules kartē Ventspils vārds pirmatnēji parādās 1290.gadā. Savukārt, Ventspils osta, saukta portus Winda, kuģniecības rokasgrāmatās un senējās kartēs atrodama krietnu laiku pirms pils un pilsētas. Ietekme Hanzas Savienībā, Hercoga Jēkaba pasaulslavenās kuģu būvētavas un koloniālā politika, galvenās ostas statuss Cariskajā Krievijā veido Ventspils ostas bagātās vēstures lappuses. 

Ostas stratēģisko nozīmi novērtēja arī PSRS valdība, uzbūvējot Baltijas reģionā lielāko naftas terminālu, kuru naftas vads “Draudzība” savienoja ar Krievijas naftas atradnēm.

70.gados savu darbību uzsāka kālija sāls, kā arī amonjaka un citu šķidro ķīmisko kravu pārkraušanas termināli. Caur tiem tika realizēti ievērojami PSRS eksporta apjomi. 

Šodien Ventspils brīvosta un pilsēta attīstās vienoti. Tranzīta uzņēmumi nodrošina labi apmaksātas darbavietas, piedalās pilsētas infrastruktūras un kultūrvides projektu finansēšanā. Ar ostas uzņēmumu atbalstu uzbūvēts Ventspils Olimpiskais centrs, kur darbojas moderna ledus halle, vieglatlētikas manēža, basketbola, volejbola, tenisa, vingrošanas komplekss, futbola laukums, peldbaseins. 

Ievērojami līdzekļi tiek ieguldīti pilsētas apakšzemes komunikāciju, ielu un parku sakopšanā. Par vienu no prioritātēm pilsēta ir atzinusi izglītību – tāpēc  nepieciešamo speciālistu sagatavošanai  izveidota Ventspils augstskola, ko līdz šim  finansējusi pilsētas pašvaldība. 

Īpaši lielu vērību pilsēta velta jaunās paaudzes atpūtai un izklaidei. Populārākais aktīvās atpūtas objekts Ventspilī šodien ir Ūdens atrakciju parks. Tas ir viens no grandiozākajiem ūdens izklaides projektiem Austrumeiropā, kas izceļas ar augsta līmeņa servisu. 

Ventspils baltā smilšu pludmale un Jūrmalas parks ir īpašs pilsētas lepnums. Pludmale pirmā Baltijas valstīs ieguvusi kvalitātes atzīmi – Zilo karogu. Tā ir labiekārtota, rūpējoties par atpūtnieku labsajūtu, un atbilst 27 starptautiski noteiktajām ekoloģiskajām un servisa prasībām. 

Ventspils pilsētvidē ir saglabājušies unikāli vēsturiskie un arhitektūras objekti. Jūgendstila apbūves paraugi, baroka, klasicisma un nacionālā romantisma stila ēkas lieliski harmonē ar vecpilsētas tirgus laukuma kompleksu, kurā ietilpst Latvijā vecākā saglabājusies dzīvojamā koka ēka.

Ventas krastmalas promenāde  šodien ir sakārtota un atvērta pilsētniekiem. Tā aizved līdz krāšņākajam Vecpilsētas objektam – Livonijas ordeņa pilij, kas vēstures avotos pirmoreiz minēta 1290.gadā. Tā ir  vienīgā pilnā būvapjomā saglabājusies  konventa tipa pils un vecākais viduslaiku cietoksnis Latvijā.