Alus izejvielas


Dabā ir atrodamas vairākas izejvielas, kuras cilvēks savas evolūcijas gaitā iemācījies prasmīgi izmantot, lai pagatavotu alu, pārvēršot tās tūkstošos alus šķirņu ar neaptverami daudzveidīgām garšas, krāsas un aromāta niansēm. Tieši kvalitatīvas sastāvdaļas un izmeklētas receptūras ir alus darīšanas mākslas balsti. Alus sastāvu veido četri dabīgie, klasiskie alus komponenti: ūdens, iesals, apiņi un raugs.

Ūdens – dominējošā alus sastāvdaļa, tāpēc vajadzēja atrast un iegūt labāko, atbilstošāko alus ražošanai. Alus ražošanai izmantotais ūdens nāk no artēziskā dziļurbuma, kas tika noteikts, testējot ūdens paraugus no vairākiem alternatīviem urbumiem. Ūdens analīzes tika izpētītas Latvijas ūdens testēšanas un Vācijas alus darītavu laboratorijās, kur iegūtā ūdens ķīmiskais sastāvs tika atzīts par atbilstošu dzeramā ūdens kvalitātei un labvēlīgu alus ražošanai.

Pārējās alus izejvielas tiek iepirktas no dažādām valstīm – Vācijas, Beļģijas, Austrijas. To nosaka gan mūsu kvalitātes prasības, gan Latvijas alus izejvielu tirgus ierobežotie resursi. Uzsākot alus ražošanu, tika izmantots Latvijā ražots iesals, bet saules trūkuma un Latvijas klimatisko apstākļu dēļ, uz katru gatavās produkcijas vienu tonnu alus zaudējums bija aptuveni 180 l, tad šobrīd alus darītava ražošanas procesā izmanto importētās izejvielas.

Miežu iesals – alus ražošanas procesā izmanto triju veidu iesalu – gaišo, karameļu un dedzināto iesalu. No izmantotā iesala veida ir atkarīga gatavā alus garšas un aromāta buķete.

Apiņi – lai alum piešķirtu patīkamu, rūgtenu un maigu aromātu, alus darītavai vairākus gadus ir cieša sadarbība ar Beļģijas kompāniju, kas piegādā augstākās kvalitātes granulētos apiņus.

Raugs – mūsdienu alus pagatavošanas procesā tam ir galvenā funkcija, alus misā esošās cietes molekulas pārraudzēt etilspirtā un CO2, lai alus būtu ne tikai stiprs, bet arī dzirkstošs.

Mēs piešķiram ļoti lielu nozīmi stabiliem un pārbaudītiem izejvielu piegādātājiem, jo ir svarīgi saglabāt pastāvīgi nemainīgo alus garšu un kvalitāti. Klasiskā alus receptūra un iecienītās garšas īpašības ir uzņēmuma īpašnieka, draugu pulka un uzņēmuma aldaru kolektīva kopējs darbs. Šim procesam ir sava attīstība, ko varētu dēvēt par garšas latviskošanu. Pielāgojot receptūru mūsu patērētāju un reģiona prasībām un priekšstatiem par tīkamas garšas īpašībām, tehnologu darbs izrādījās ļoti veiksmīgs – izveidotā garšas kompozīcija iemantoja patiesi lielu atsaucību plašā alus baudītāju lokā.