SPĀNIJAS SENĀS ALUS TRADĪCIJAS NEATKLĀTAS

Džonatans Karlons (Jonathan Carlyon), universitātes Valodu, Literatūras un kulturu fakultātes asociētais profesors un speciālists agrīnās spāņu kultūrās, bija iedvesmojies izpētīt šo tēmu pēc tam, kad bija izlasījis “CSU Magazine”, kurā bija atspoguļota universitātes vadītā fermentācijas zinātnes un tehnoloģiju programma.

Runājot ar žurnālu pēc kārtas, viņš paskaidroja, ka ir sev jautājis: “Ko es varu tam pievienot?”

Viņa pētījumi ātri vien likuši saprast, ka pirms romiešu ierašanās tieši alu, nevis vīnu patērējuši pussalas iedzīvotāji; Arevaci, Turdetani, Edetani,Kantabri un citi.

Vietējie brūvējumi bija pazīstami ar nosaukumu “Caelia”, ko romieši lietoja pēc sava vārda par apkuri, “kalefakere”, un tā ir atsauce uzkausēšanas procesā iegūto siltumu.

Carlyon pētījumi ir izsekojuši šī dzēriena patēriņu pirms 5000 gadiem un, tieši tāpat kā senajā Samē un Ēģiptē, ka to veica sievietes, izmantojot pamatrūgšanas procesu, kas cieši saistīts ar maizes ražošanu.

Senās Spānijas nežēlīgie karotāji mēdza dzert alu pirms kaujām, kā to atklāja romieši, kad mēģināja ieņemt lielo Numantia pilsētu otrajā un pirmajā gadsimtā. Mežonīgie, ar alu pildītie lūgumi pirms kaujām tikai padarīja romiešus par briesmīgiem mežoņiem. Beigu beigās romieši bija spiesti mirt badā, Numantia pēc tam, kad nebija paguvuši to pieņemt ar uzbrukumu.

Pēc tam, kad romieši bija iekarojuši Iberiju, viņi ātri vien sāka stādīt vīna dārzus, un drīz vien Iberiānu kopējais Romanisation (viens no vispilnīgākajiem visā impērijā) bija aizstājis iepriekšējo alus kultūru ar vīnu un tādu, kas pastāv līdz šai dienai, ar Spānijas vienu no lielākajiem vīna ražotājiem pasaulē.

Numantia parādīšanās ir īpaši interesanta, jo LVMH lielākais spāņu vīna dārzs Toro “Numanthia” atrodas tuvu šim senajam cietoksnim. Vīna darītavas tirdzniecības telpā lepni ir teikts: “Spānijas leģendas atdzimšana”, bet, ja tā patiešām atdzīvinātu leģendu par Numantia, tad, šķiet, tas varētu būt alus, kas negatavo vīnu.

Turklāt, apmeklējot Spāniju, ir atklājies, ka uzbrūkošā kuģu alus aina valstī ir redzējusi jaunos alus darītājus, kas ir gatavojuši mūsdienīgas “katēlijas” versijas.

Viņš stāstīja CSU Magazine, ka cerējis, ka viņa darbs papīra vai pat grāmatas formā varētu būt noderīgs tiem studentiem, kuri piedalās fermentācijas zinātnes programmā, un ka universitātes mikro alus darītava FortCollins kādu dienu varētu izgatavot eksperimentālas“Caelia” partijas.

“Tagad alus ir cienīgs ar nopietnu akadēmisko stipendiju,” viņš pastāstīja žurnālam. “Mēs vienmēr cenšamies pieņemt darbā studentus, lai uzņemtu mūsu kursus un iegūtu nepilngadīgos. Valodas, Literatūras un kulšanas lēcas var izmantot gandrīz jebkurā laukā.

«Tas ir piemērs sekām, ko rada otrais skatiens. Tas ir jautājums par dažādību un daudz nozaru darbu, un tas liek mums palūkoties vēlreiz.”